Останнє оновлення: 17:27 п'ятниця, 23 жовтня
Громадянська війна forever?
Ви знаходитесь: Політика / Регіон / Міліція нагадала про жертв батька Махна. ВІДЕО, ФОТО
Міліція нагадала про жертв батька Махна. ВІДЕО, ФОТО

Міліція нагадала про жертв батька Махна. ВІДЕО, ФОТО

У Гоголівському парку в Ніжині 29 квітня міліцейське начальство району, області й держави виголосили промови й поклали квіти до монументу пам’яті сотні загиблих міліціонерів і червоноармійців продзагону.

Цей загін знищили махновці-анархісти 90 років тому в нерівному бою поблизу села Дорогинка Ніжинського повіту. Живими залишилися троє.

Вважається, що 1921 року громадянська війна вже завершилася. Проте такі війни не мають фронту, тилу, дати закінчення.

На виконання наказу зупинити махновців міліціонери й червоноармійці поклали власні життя. Безперечно. Та чи варто це сьогодні підносити до героїчного виконання свого обов’язку і називати захистом жителів міста й повіту?

За міліцейською версією історії тих днів, банда йшла до Ніжина з метою захоплення міста і грабунку розташованих там складів зброї та боєприпасів. Та є й інші дані: селяни самі попросили Нестора Махна «відвідати» їхні краї. Адже з 1 березня 1921 року на Чернігівщині було розпочато «продовольчий місяць» – продовження політики продрозкладки, системи заготівель продуктів…

На світанку 29 квітня колона міліціонерів і червоноармійців йшла польовою дорогою в напрямку Дорогинки. Вони мали би зайняти позиції і «гаряче зустріти» батька Махна.

Та не так сталося, як гадалося. По-перше, махновців виявилося в кілька разів більше, ніж передбачало міліцейське начальство з огляду на отримані розвіддані – не сто, а кількасот. По-друге, напередодні невелика група махновців, назвавшись «підкріпленням», захопила і перебила міліцію в Дорогинці.

Тож «мисливці» і «здобич» помінялися ролями. У Дорогинці з-за дерев, парканів, сараїв і клунь на міліцейську колону вже дивилися уважні очі крізь приціли гвинтівок і кулеметів…


Збільшити

монумент загиблим


Збільшити

монумент загиблим


Збільшити

монумент загиблим


Збільшити

ветеран Великої Вітчизняної війни, пенсіонер МВС Петро Кропив*янський


Збільшити

заступник Міністра внутрішніх справ Леонід Зима


Збільшити

подарунки майбутньому музею міліції в Ніжині


Збільшити

подарунки майбутньому музею міліції в Ніжині


Збільшити

правнук учасника бою під Дорогинкою


Збільшити

монумент загиблим


Збільшити

Михайло Приходько, нещодавно з СІЗО, тепер у компанії Леоніда Зими й Олександра Михайлика


Збільшити

Михайло Приходько, нещодавно з СІЗО, тепер у компанії Леоніда Зими й Олександра Михайлика


Збільшити

покладання квітів до монументу


Збільшити

покладання квітів до монументу


Збільшити

монумент загиблим


Збільшити

монумент загиблим

Коментарі (27)

Ч | 2011-05-08 09:47

УКРАЇНЦІ ЗАХИЩАЛИ СВОЕ СВОЇ СІМЇ, МАЙНО, ХЛІБ ВІД ГРАБІЖНИКІВ ЯКІ ЗРОБИЛИ ДЕРЖАВНИЙ ПЕРЕВОРОТ ЗА НІМЕЦЬКІ ГРОШИ. ПРИЙШОВШИ ДО ВЛАДИ КОМІСАРНЯ ТА ЇХ ПОПЛІЧНИКИ. ЗГАЯ БУЛА НЕСПРОМОЖНЯ ВПОРАТИСЬ З ТИМ ЩО ОТРИМАЛА І ДОВЕЛА МІСТА ДО ГОЛОДУ. ОЗБРОЄНІ МАНІАКАЛЬНОЮ ІДЕЄЮ ЛЮДИЗІ ЗБРОЕЮ В РКАХ РОБИТЬ НЕМАЛИ БАЖАННЯ ЗАТЕ ДОБРЕ РОЗУМІЛИ У КОГО Є ЩО ВІДІБРАТИ. ВЛАДИ СОВЕТІВ ТВОРИЛА ЗЛОЧЕН. ТОМУ ТО ПРЕДСТАВНИКІВ ВЛАДИ ЩО ЗАЙМАЛИСЬ В СЕЛАХ УКРАЇНИ «РОЗБОЯМИ И ГРАБЕЖАМИ» - ЗЛОЧИНЦІ СЕЛЯНИ КАРАЛИ ЯК МОГЛИ. ТО БУВ ОСТАННІЙ СПОСІБ ВІДСТОЯТИ НАЖИТЕ ВАЖКОЮ ПРАЦЕЮ СЕЛЯН ДОБРО.

маршал Тито | 2011-05-05 19:33

=Вважається, що 1921 року громадянська війна вже завершилася.=
Вікіпедія дає 1923 рік. Але справа не в цьому: громадянська війна продовжується (принаймні в Україні).
"И вновь продолжается бой..."

революціонер | 2011-05-05 11:49

Яскравий приклад продовження традицій окупантів, вшанування червоних банд, роздача нагород катам і тп. Мабуть наступний крок - встановлення пам"ятної таблички на фасаді будівлі Історичного інституту - "В етом зданії труділісь на благо родіни сотруднікі НКВД", Інтелект керівництва УМВС наближається стрімко до рівня тих з ким вони кожен день спілкуються в застінках буцегарень - наркоманів, вбивць, педафілів і гвалтіввників. Вшановувати тих, хто у селян останній хліб відбирав і виморював голодом, гвалтував і вбивав - це людожерський цинізм!!!!!!

Ваша Мама))) | 2011-05-05 00:25

Владимир Ильич Ульянов (Ленин) имел весьма отдаленное отношение к марксизму.
p.s :
Вечер. Грязь. Слякоть. Понурый строй пленных красноормайцев мнется пред тачанкой Нестора Махно. Батька полирует ногти алмазной пилочкой и командует своим молодцам:
- Этого расстрелять! (выстрел, вскрик, звук падающего тела)
- И этого тоже расстрелять. (выстрел, вскрик... )
- Этого повесить.
- Этого расстрелять.
Услышав приговор, очередной красноормеец падает на землю и начинает бится в истерике с криками: "Нет, нет!!! Не хочу, не надо!!!"
- Опа. А этого не надо. Он не хочет.
как то так.

one | 2011-05-04 22:21

Бред. Видимо страшилки про бендеровцев приелись и шукают новые. Осталось передать Крым в порядке доброй воли, потом в братском порыве присоединиться к РФ.

попик | 2011-05-04 18:01

каждая власть пишет историю под себя.

Пакуль | 2011-05-04 17:28

Ти диви,попик московський за упокій НКВДистів служить:))Е...брат, історію погано вчив,здибали б його в той час"юдо-міліціонери"-лежав би десь в невідомій могилі,як контрреволюційний елемент;)))

smert&svoboda | 2011-05-04 13:18

собаке собачья смерть

детектив | 2011-05-04 12:38

  "Махно - Нам знамя надо. Без знамени мы шайка какая то!
Щусь - О клёвое знамя!?
Махно - Федос брось... то не наше знамя! То большевистское...
Щусь - Какая разница?
Махно- Разницу я тебе потом объясню...."
"9-ть жизней Нестора Махно."
  Прадеда в сарае, саблю откопал я
пулемёт патроны, хоть руби дрова,
а ещё нашлося, боевое знамя!
где на чёрном белой краской череп и слова:
Анархия мать порядка! Свобода или хана!

Чернігівська обласна організація | 2011-05-04 11:50

«Ці славні сторінки історії мають бути увіковічені, молодь має знати імена героїв і виховуватися на гідному прикладі» - саме так оцінив заступник міністра внутрішніх справ генерал-майор міліції Леонід Зима трагедію бою ніжинських міліціонерів з формуванням селянського руху опору 29 квітня 1921 року. Нагадаємо, що 29 квітня ц.р. у Ніжині Чернігівської області вшанували пам’ять загиблих міліціонерів 90 років назад від рук махновських «бандформувань». Захід провели чернігівські міліціонери, бійці внутрішніх військ та представники районної влади за участю Л. Зими».
Це - цитата з прес-релізу УМВС України в Чернігівській області: «Про нього варто знати кожному працівникові сучасної міліції, на його прикладі треба виховувати молодь, як на зразкові непохитної волі, стійкості й відданості присязі».
Чернігівська обласна організація Української народної партії вважає, що загиблі міліціонери під селом Дорогинкою 29 квітня 1921 року є також жертвами більшовицького режиму, який жорстоко придушив український національно-визвольний рух у 20-х роках минулого століття.
Чернігівська обласна організація Української народної партії вкрай стривожена такими політичними оцінкам події з боку представників силових структур, що провокує поглиблення протистояння громадянського суспільства і правоохоронних органів.
Виникає питання: таке трактування одного з епізодів репресивної політики більшовицької влади є прикладом жахливого незнання історії чи є свідомою політикою виховання особового складу головного правоохоронного відомства держави до майбутньої боротьби проти власного народу за будь-яких обставин ?
Тож героїзація керівництвом силових структур України більшовицьких вояк і повне ігнорування пам’яті жертв більшовицьких репресій - учасників селянського руху опору і національно-визвольної війни 1917-1921 рр. є логічним кроком партії влади після прийняття нею рішення вивішувати червоні прапори 9 Травня над усіма установами держави.
  

Николай | 2011-05-04 10:29

А чему удивляться? Есть пример поближе. Старое городское кладбище в Чернигове. Памятник "красногвардейцам", а точнее муравьевцам, погибшим при штурме Чернигова. За сто метров - могила Миколи Лебідя, которого эти "интернационалисты" застрелили (кстати, не под Крутами, как написали на памятнике чересчур патриотичные товарищи, а на улице Чернигова, за то, что тот говорил по-украински). И что же? Венки у обоих памятников с сине-желтыми лентами.

Андрій Калахан | 2011-05-04 10:22

Автор статті очевидно, поплутав поняття. Бо бандитами на українських землях у ті часи були насправді міліціонери, чекісти та продзагонівці, які грабували українців під виглядом продразвйорстки.
  Окупанти заслужили такого фіналу від махновців!
  http://siver.com.ua/news/zhertv_anarkhoformuvan_vshanuvav_pershij_zastupnik_ministra_mvs/2011-04-29-7825

Oleh Zajnullin | 2011-05-04 09:31

Ce debily i batjushka,i milicionery,i vsi prysutni!!!I ci debily zatrujujut dushi nashyh ditej jakshcho ce shabashi ne zupynyty z cyh ditej vyrostut tez dybily !Zryvajte vsi hto moze zalyshky chervonyh!Slava Ukrajini!

Сергей Колесник | 2011-05-04 09:11

Владимир Дуплик
=Апофигей идиотизма, памятник чекистам под петлюровскими знамёнами....=
Как и всё (или почти всё) в постсоветской Украине.

Владимир Дуплик | 2011-05-03 21:35

 Апофигей идиотизма, памятник чекистам под петлюровскими знамёнами....
 В мае 1968 года восставшие студенты Сорбоны взяли имя Нестора Махно как символ Свободы и Справедливости. "Новые Махновцы" строили баррикады в Латинском квартале Парижа, а их лидеры призывали "превратить Париж в Гуляй-Поле".
 Махно - один из ярчайших лидеров Украинского народа, которого советская пропаганда называла бандитом, а настоящее дело Анархистов замалчивала.
 Сейчас весь цивилизованный мир сравнивает Махно со Спартаком, Робин Гудом. Выходец из беднейшего крестьянства в 29 лет, под знаменем Анархии, собрал 100- тысячную армию и создал в Украине Анархическую республику - трудовую федерацию, которая просуществовала под ударами белых и красных больше 200 дней.
  Я очень опасаюсь, что памятник поставленный в сердце зарождения Анархизма в Украине, в городе где некоторое время жил и работал духовный отец Махно - князь Кропоткин, чьё имя до сих пор носит одна из станций метро в Москве, постигнет та же участь, что и памятнмк сталину. Верх безответственности и безграмотности.
 

Сергій Стук | 2011-05-03 21:34

Ну-с, судячи з "каментів", ідея акції явно не вдала... :)

Василь Чепурний, Сіверщина | 2011-05-03 21:22

рекомендую почитати в "Сіверщині" за 28 квітня статтю Ясенчука на цю тему -- "Любо, братці, любо!" І про той бій, і про пам'ятник.

Олена В. | 2011-05-03 20:53

капец....
 нет слов

Питро | 2011-05-03 20:44

п***ц !

маршал Тито | 2011-05-03 20:40

Олег Гoлoватенкo
=куди доцільніше було б встановити пам'ятник жертвам громадянських війн, який би нагадував, що ґвалтівники і негідники, які діють за принципом "розділяй і володарюй", а також іноді мітять території сумнівними символами, з часом погано закінчують...=
Каудильо Франко, якого радянська пропаганда обзивала різними огидними словами, і проти армії якого боролися інтернаціональні бригади, тореадори, п’янички і анархісти (у класичному розумінні слова, зовсім не маю на увазі Нестора Івановича), уберіг Іспанію від вступу у ІІ світову війну, побудував меморіал примирення всім іспанцям (незалежно від того, хто на якому боці воював), відродив монархію, звівши на престол Хуана Карлоса, і заклав підвалини економічно розвинутої держіви з соціально орієнтованою ринковою економікою.
Громадянська війна ж на Україні мала початок, а кінця їй не видно...
  

svobjda & smertь | 2011-05-03 20:17

 "В 37-ом встречаются два Махновца один уже служит в НКВД другой нищенствует.
- ты чего не устроился?
- да я у Батьки на свадьбе на гармошке играл...
- так скажи что не играл...
- ага им скажешь, они там танцевали..."
 Подло и не к месту ваш памятник, господа неохристочекисты.
Стыдно... есть много других памятных дат и дел в независимой Украине...
СМЕРТЬ ИЛИ СВОБОДА!

smert&svoboda | 2011-05-03 19:53

У Махно был и ессть орден Красного Знамени за №4. Ответь бБРАТ мент кто брал Севаш...

Аркадій Натаріус | 2011-05-03 19:46

В смерті міліціонерів дійсно винні бандити - комуністичне антінародне керівництво того часу. Народ - махновці захищали свою свободу.
     ***
Я в бой бросался с головой,
Пощады не прося у смерти,
И не виновен, что живой
Остался в этой круговерти.
  Мы проливали кровь и пот,
С народом откровенны были.
Нас победили. Только вот
Идею нашу не убили.
  Пускай схоронят нас сейчас,
Но наша Суть не канет в Лету,
Она воспрянет в нужный час
И победит. Я верю в это!
     Нестор Махно. (1921)

читач | 2011-05-03 18:25

Погоджуюсь, що "цей убогий захід - свідчення злиття нинішньої міліції з криміналом". Заступник міністра і відкупившийся злодій разом. Тут покладаємо квіти до могили НКВДістів, які несли голодомор, а в Крутах - до могили тих, хто проти таких НКВДістів стояв насмерть. Не країна, а - ж**па.

Олег Гoлoватенкo | 2011-05-03 18:05

Дивний пам'ятник. Мету його встановлення на тверезу голову зрозуміти складнувато. Якщо це пам'ятник міліціонерам, які загинули у нерівному бою з хлопцями Нестора Івановича, то якого біса поряд не відкрити пам'ятник жертвам продразвьорсткі, ЧК, НКВД і самому Нестору Івановичу?
І ще... куди доцільніше було б встановити пам'ятник жертвам громадянських війн, який би нагадував, що ґвалтівники і негідники, які діють за принципом "розділяй і володарюй", а також іноді мітять території сумнівними символами, з часом погано закінчують...

Іван Кампо | 2011-05-03 17:20

Цей убогий захід - свідчення злиття нинішньої міліції з криміналом. До речі Нестор Махно отримав від червоних орден Бойового Червоного прапору якщо не помиляюся за допомогу у взятті Криму. Це потім вже став непортібен червоним.

Сак | 2011-05-03 17:04

Не зрозуміло чому той пам`ятник повинен встановлюватися міліціонерам? Адже Нестор Махно зі своїми вояками якраз і мали намір повбивати бандитів, але інших, які встановлювали "червоні" порядки в селах. Проти тих нових комуністичних порядків і повстали селяни та інші мешканці місцевої округи. Отже, вони ніяк не хотіли миритися з тим, що несла українському селянству нова влада, яку так охороняли червоні вояки...
закрити